2013

На початку 2013 року керівник водного напрямку ВЕГО «МАМА-86» Анна Цвєткова брала участь у проведенні громадської оцінки екологічної складової двостороннього співробітництва між Україною та ЄС в рамках моніторингу виконання зобов’язань Порядку денного асоціації та Дорожніх карт Східного партнерства за 2012 рік. В ході цієї роботи були розроблені індикатори та заповнені оціночні таблиці в частині «Розвиток національних імплементаційних інструментів відповідно до Конвенції про захист та використання транскордонних річок та міжнародних озер» (включаючи і відповідні акти до цієї Конвенції, зокрема Протокол про воду та здоров’я). Результати цієї оцінки були представлені під час семінару громадських організацій у Києві у лютому 2013 року.

ВЕГО «МАМА-86» разом з Державною СЕС України і за політичної підтримки Мінприроди виконали пілот з тестування інструменту самооцінки із забезпечення рівного права на воду та санітарію в Україні на національному та місцевому (м. Севастополь) рівнях. У цьому пілоті крім України, брали участь м. Париж та Португалія. Виконати пілот в Україні допоміг Уряд Франції. Пілот дозволив випробувати та удосконалити інструмент, який розробила група експертів Європи для застосування урядами та різними зацікавленими сторонами для вирішення завдань Протоколу про воду та здоров’я щодо забезпечення рівного права на воду та санітарію в панєвропейському регіоні. За допомогою інструменту в Україні вперше було зроблено аналіз ситуації щодо забезпечення рівного доступу до води та санітарії на національному рівні та в м. Севастополь. (дати посилання на ВЕБпублікацію ) Завдяки результатам пілотів було доопрацьовано остаточний варіант інструменту, який затверджено для використання Третьою нарадою сторін Протоколу у листопаді 2013 року. Наприкінці 2013 року регіональні організації «МАМА-86» у Артемівську, Кировограді та Яремче розпочали роботу з самооцінки на місцевому рівні з використанням інструменту самооцінки і за допомогою ГВП ЦСЄ.

У лютому 2013 року представник ВЕГО «МАМА-86», Анна Цвєткова увійшла до нового складу міжвідомчої робочої групи з впровадження Протоколу. Впровадження пілоту з тестування та за допомоги пілоту з самооцінки сприяла організації роботи ініціативної та міжвідомчої робочих груп з підготовки Короткої національної доповіді про прогрес впровадження Протоколу для Третьої зустрічі сторін Протоколу у Осло 25–27 листопада 2013 року. Всі зауваження від ВЕГО «МАМА-86» до проекту Короткої доповіді були враховані в остаточному документі. Нарада Сторін по Протоколу обговорила шляхи забезпечення рівного права на воду та санітарію.

У 2013 році ВЕГО «МАМА-86» долучилася до розробки он-лайн курс лекцій ГВП Україна «Інтегроване управління водними ресурсами (ІУВР) в умовах зміни клімату: досвід України» з метою просування теорії та практики ІУВР в Україні та за її межами серед фахівців-водників та колег з ГВП ЦСЄ та СЄКЦА. Протягом року в You Tube було опубліковано 6 лекції експертів ГВП-Україна. За 6 місяців лекції переглянули більш ніж 900 користувачів, отримано біля десятка запитів на цей курс для його використання колегами з ГВПО та лекторами інших вузів в Україні та в інших країнах світу.

З липня 2013 року ВЕГО «МАМА-86» координує впровадження в Україні Міжнародної програми з управління посухами (МПУП), яку започаткували ГВП та Всесвітня метеорологічна організація (ВМО). Програма спрямована на аналіз політики в галузі управління природними (водними, земельними та лісними) ресурсами в умовах посух. В рамках програми, що буде тривати з липня 2013 р. до березня 2015 р., вже підготовлено 2 перші звіти за пілотними проектами в Україні. Перший пілот присвячений вивченню кращих практик управління посухами та лісами в Україні, до виконання його залучені також ГВП Болгарії, Литви та Словенії. В рамках другого пілоту зроблено аналіз основних кліматичних тенденцій та представлена інформація щодо агро-кліматичного зонування території України та басейну річки Дністер. 10 грудня 2013 року в Києві ВЕГО «МАМА-86» спільно з Українським Гідрометцентром та ГВП-Україна провели національний діалог із заінтересованими сторонами з питань управління посухами.

ВЕГО «МАМА-86» та її регіональні осередки у 2013 році організовували та проводили наступні заходи:

Всесвітній день води

Інформаційно-просвітнькуакцію для учасників Студреспубліки в м. Києві — акція до Року Водної співпраці.

День Дніпра

Етно-екологічна акція «До води з Любов’ю!»

Всесвітній День Туалету

Протягом 2013 року ВЕГО «МАМА-86» отримала 4 запити та забезпечила заявки на 12 бітазів — обладнання для сухих туалетів від окремих громадян та партнерських організацій. Влітку 2013 року «МАМА-86-Яремче» сприяла будівництву 2 екотуалетів в Карпатському Національному Природному Парку та на маршруті до водоспаду Гук (урочище Женець, Івано-Франківська область). ВЕГО «МАМА-86» та «МАМА-86-Артемівськ» співпрацювали з просування сухих туалетів з партнерами в м. Львові: «ЕКОінформ» та Західному центру Українського відділення Всесвітньої лабораторії.

З метою ознайомлення представників місцевої влади та зацікавлених сторін із сучасними підходами та економічно доступними й ефективними технічними рішеннями проблем водопостачання та очистки стічних вод у сільській місцевості «МАМА-86-Нова Каховка» за участю ВЕГО «МАМА-86» та підтримки ГВП Україна провела 31 жовтня – 1 листопада семінар-тренінг на тему «Безпечне водопостачання та санітарія в сільській місцевості». До участі у семінарі були залучені фахівці Інституту проблем екології з Харкова. Представники 10 сільських громад, обласної СЕС та інших органів влади, студенти та ЗМІ брали активну участь у обговоренні теми семінару та у екскурсії на об’єкти водопостачання та санітарії м. Нової Каховки та району. За результатами обговорень проблем очистки стоків та візиту на місце харківські фахівці запропонували варіанти альтернативного рішення проблем стічних вод із застосуванням біо-інженерних очисних споруд для 2 сільських громад.

2012

У 2012 році ВЕГО «МАМА-86» видавала електронний дайджест новин щодо питань впровадження Водної Конвенції та Протоколу про воду та здоров’я в Європейському регіоні — «Водоспад новин». Було видано 7 випусків новин російською та англійською мовами для громадських організацій та інших зацікавлених сторін в Україні та Європейському регіоні в рамках проекту «Підвищення обізнаності та посилення ролі громадянського суспільства в просуванні та впровадженні Водної Конвенції ЄЕК-ООН та її Протокола про воду та здоров’я».

Цвєткова Ганна — представник «МАМА-86», як експерт з питань Протоколу про воду та здоров’я, брала участь в 3-х регіональних заходах: семінарі громадських організацій басейну р. Дністер в Кищеневі, 13 червня; Дніпровському Форумі громадських організацій в Києві, 6–7 липня; зустріч громадськості по водним питанням в Алма-Аті, 12 вересня, де презентувала завдання Протоколу про воду та здоров’я та досвід «МАМА-86» в участі громадськості у впровадженні Протоколу в Україні. Одним з результатів роботи цих регіональних заходів стала Заява Європейських НУО, що займаються проблемами водних ресурсів в країнах ЦСЄ та СЄКЦА, на 6-ій нараді Сторін Конвенції з охорони та використання транскордонних водотоків та міжнародних озер ().

ВЕГО «МАМА-86» була ініціатором і одною з організаторів Дніпровського Форуму громадськості, що проходив 6–7 липня 2012 року, за фінансової підтримки ЄЕК ООН, ГВП-Україна та Програми ПРООН-ГЕФ екологічного оздоровлення басейну Дніпра. 88 представників неурядових організацій та зацікавлених осіб із Білорусі, Росії та України обговорили екологічні проблеми та шляхи їх вирішення, консолідацію НУО, які працюють в басейні Дніпра, та обмінялися досвідом участі громадськості в реалізації Водної конвенції та її Протоколу про воду та здоров’я. Основними підсумками Дніпровського Форуму громадськості стали Резолюція Форуму НУО та Звернення українських НУО до політичних лідерів України і національного органів, відповідальних за політику в галузі водних ресурсів та ІУВР, а також за управління річки Дніпро, що були поширені широко в засобах масової інформації, серед НУО країн басейну та направлені до державних та місцевих органів влади Білорусі, Росії та України.

Продовжуючи роботу з просування інструментів забезпечення права на воду та санітарію в Україні, ВЕГО «МАМА-86» організувала разом з Європейським бюро ВООЗ другий семінар-тренінг з питань впровадження Планів безпеки води. Семінар відбувся 12 квітня 2012 року у співпраці з українським партнером — Асоціацією «Укрводоканалекологія» та за підтримки Мінрегіону України. 42 представники водоканалів, Мінрегіону, SIDA, офісу ВООЗ в Україні та українські експерти з водних питань взяли участь в навчанні (в тому числі 24 з водоканалів).

З метою поширення інформації щодо впровадження положень Протоколу про Воду та здоров’я в Україні «МАМА-86» опублікувала в січні 2012 р. буклет «Національні цільові показники до Протоколу про воду та здоров’я в Україні». 12 регіональних осередків «МАМА-86» отримали ці буклети для подальшого поширення.

У липні 2012 р. «МАМА-86-Феодосія» організувала круглий стіл щодо місцевих цільових показників до Протоколу та обговорила місцеві проблеми з доступом до води та санітарії. Проблеми доступу до поліпшеної санітарії в регіоні Велика Феодосія, а також відсутність очистки стічних вод в населених пунктах поблизу лиману Аджиголь були в центрі громадського обговорення на круглому столі.

Представники центрального офісу «МАМА-86» та її регіональних осередків організовували та брали активну участь у заходах до Всесвітнього Дня води, та Глобального Дня миття рук, що проводились на національному (презентації щодо забезпечення рівних прав на воду і санітарію в Україні на національних семінарах) та місцевому рівнях.

ВЕГО «МАМА-86» брала участь у розробці громадської оцінки впровадження ЕкоСтратегії в частині, що стосується управління водними ресурсами у 2011 році.

2011

В рамках кампанії «Питна вода та санітарія» ВЕГО «МАМА-86» у 2011 році розпочала активну роботу з просування розуміння принципів ООН щодо забезпечення права на воду та санітарію на національному та місцевому рівнях, в рамках цієї роботи було проведено низку тематичних круглих столів та семінарів.

Зокрема, вперше в Україні було представлено інструмент планування та забезпечення якості питної води — план забезпечення безпеки питної води (План безпеки води). З цією метою в м. Києві ВЕГО «МАМА-86» та Європейське бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) провели семінар «Плани безпеки води, як інструмент гарантії права на воду для споживачів централізованого водопостачання». В заході взяли участь 75 фахівців з України, серед них 32 представника обласних, районних та міських органів Державної санітарно-епідемічної служби України, Центральної та регіональних СЕС на залізничному транспорті, 13 — водоканалів, 28 — представників органів влади, асоціацій, фондів та громадських організацій, що працюють в галузі водопостачання та водовідведення, доочистки води, наукових та освітніх закладів з 20 міст та 12 областей України.

Питанням забезпечення українців водою та послугами санітарії, а також проблемам, що пов’язані з якістю питної води та якістю надання послуг, економічною доступністю цих послуг для різних верств населення, були присвячені дослідження ситуації, просвітні заходи та круглі столи (http://www.mama-86.org.ua/index.php/uk/watersan/watersan-news/292-round-tables.html), які провела мережа ВЕГО «МАМА-86» з квітня 2011 р. в 9 містах України: Кіровограді, Новій Каховці, Феодосії, Миколаєві, Яремче, Полтаві, Артемівську, Севастополі та Ніжині. Заходи, в яких взяло участь біля 300 учасників, пройшли за підтримки Ради зі співпраці в галузі водопостачання та водовідведення (WSSCC). За результатами дослідження ситуації із забезпеченням права на воду та санітарію на місцях в 9 регіонах та законодавчих засад забезпечення цих прав на національному рівні була опублікована брошура «Право на воду та санітарію. Законодавча база та ситуація в Україні». ВЕГО «МАМА-86» продовжувала лобіювання врахування зауважень від громадськості до проекту Національних цілей та показників до Протоколу про воду та здоров’я, як на національному рівні, шляхом участі у Робочій групі із встановлення Національних цільових показників до Протоколу, так і на регіональному рівні. Було підготовлено, надруковано та розповсюджено серед зацікавлених сторін брошуру «Національні цільові показники України до Протоколу про воду та здоров’я».

В 2011 році за підтримки ВЕГО «МАМА-86» регіональні активісти ініціативної групи «Ізмаїл-МАМА-86» провели акції до Дня Дунаю 2011 з прибирання сміття з берегів та плавнів української частини дельти річки, конкурс проектів «Молодь за чистий Дунай», інтерактивний семінар «Віртуальна подорож дельтою Дунаю», молодіжний Придунайський Екофорум в м. Ізмаїл та фестиваль «Вінок Дунаю» в м. Рені.

Більше 600 жителів Придунайського регіону, м. Ізмаїл та м. Рені стали активними учасниками різноманітних заходів Дня Дунаю 2011.

Попередні роки

За дев’ять років впровадження кампанії було проведено кілька серій незалежних досліджень якості води у 5 містах (1997–1998 роки), моніторинг якості води в крані та в бюветах Києва (1999–2004 роки), дослідження якості колодязної води та проблем водопостачання й водовідведення у сільській місцевості в Полтавській, Івано-Франківській, Чернігівській та Одеській областях. Проводилося вивчення громадської думки у 11 містах у 1998 році, та експертні інтерв’ю у 2001, 2003 та 2005 роках з проблем реформування сектору водопостачання та водовідведення, проблем забезпечення водою та умовами санітарії шкіл, вирішення екологічних та побутових проблем міст Одеси, Іллічівська, Теплодара, Донецька та Харкова у 2005 р. У рамках кампанії реалізовано 20 пілотних проектів з покращення доступу громадян до безпечної питної води, включаючи реабілітацію мереж Севастопольської інфекційної лікарні № 8 (1999–2000), встановлення систем локальної доочистки питної води для дитячих садків у м. Татарбунари Одеської області (1999 р.) та с. Вертіївка Чернігівської області (2006 р.), дитячого санаторію «Айболить» у Маріуполі (2002 р.), 4 сільських шкіл у Полтавській (с. Піски 2002р. та с. Гожули 2007р.), Донецькій (с. Верхнєкаменка, 2004), Чернігівській (с. Бобрик у 2006 р.) областей; проведення очистки колодязів та паспортизація джерел децентралізованого водопостачання у м. Ніжин та Ніжинському районі у 2002–2003, та 2004–2005 роках, у смт. Яремче та Ворохті у 2002, 2004–2005, у Полтавській області (2007 р.) та в Байдарській долині в Криму (2001–2002 роки). За допомоги фахівців «Тебодин Україна» був підготовлений бізнес-план реконструкції водогону м. Соледар в Донецькій області (2003 р). За сприяння «МАМА-86» було відновлено роботу 6 сільських водогонів шляхом заміни електрообладнання — насосів та частини труб в 6 селах Полтавської області у 2002–2003 рр. та була проведена реконструкція водогону в с. Ворохта Івано-Франківської області у 2003–2006 рр. В рамках пошуку альтернативних джерел питного водопостачання у. м. Феодосія було встановлено фонтан питної води для мешканців та гостей міста.

Досліджуючи та вирішуючи проблеми питної води, ВЕГО «МАМА-86» звернула увагу на проблеми забезпеченості населення системами водовідведення та умовами санітарії, поводження зі стічними водами, зокрема з каналізуванням та очищенням комунальних стоків у містах та селах України. Стало зрозуміло, що в країні, де 70 % населення використовує ріки і озера як джерела питної води, і, разом з тим, у ці самі водойми скидаються без очищення стічні води, вирішення питання безпеки питного водопостачання напряму залежить від вирішення проблем поводження та очищення стічних вод, забезпечення населення необхідними умовами санітарії. У 2003 році ВЕГО «МАМА-86» приєдналася до глобальної кампанії «Вода, санітарія та гігієна — для всіх», яку проводить Рада із співпраці у секторі водопостачання та санітарії (WSSCC), та розпочала інформаційно-просвітницьку діяльність з привернення уваги влади та громадян до питань санітарії, забезпеченості шкіл водою та умовами санітарії, розгорнула пропаганду гігієни серед дітей та школярів у 10 регіонах України. У своєму пошуку нових екологічно дружніх, економічно доступних, ефективних та надійних технологій водовідведення ВЕГО «МАМА-86» звернула увагу на підходи та технології екосанітарії, що базуються на безпечній утилізації стоків шляхом повторного використання поживних речовин, що містяться у них. Екосанітарія розглядає стоки як джерело ресурсів і пропонує ряд технологій, що дозволяють повторно використати їх складові для отримання безпечних органічних добрив, біогазу тощо.

У 2004 р. в селі Гожули Полтавського району був збудований перший екосан туалет з роздільним збором сечі та впровадженням сухого компостування і вторинного використання поживних речовин. Вже у 2005 році було збудовано перші 7 екосан туалетів для сільських мешканців у с. Ворохта (5 туалетів) та по одному туалету у с. Бобрик і с. Вертївка Ніжинського району. У 2005 р. такий туалет з’явився в молодіжному еколого-туристичному таборі «Кордон» поблизу с. Передове у Байдарські долині у Криму. У вересні 2006 року було відкрито шкільний туалет у с. Бобрик, Ніжинського району Чернігівської області та наприкінці жовтня цього ж року було збудовано вже третій шкільний та іще один приватний екосан туалети у с. Степанівка Раздільнянського р-ну Одеської області.

Починаючи з 2008 року, ВЕГО «МАМА-86» займається розповсюдженням сухих туалетів та адаптацією технічних рішень до місцевих умов та державних санітарних і будівельних норм. За 2 роки у 9 регіонах впроваджується 63 сухі або екосанітарні туалети для приватних садиб у сільській місцевості, на дачних ділянках, для мешканців не каналізованих районів міст. В результаті впровадження проектів «Безпечна санітарія, здоров’я та гідність» та «Мобілізація громад і дії на місцях» (2007–2009 рр.) з вирішення проблеми забезпечення громадян України умовами санітарії регіональні організації ВЕГО «МАМА-86» у Києві, Артемівську, Миколаєві, Ніжині, Новій Каховці, Полтаві, Севастополі, Феодосії та Яремче виконали вже понад 65 пілотних проектів і покращили умови санітарії для більш ніж 800 громадян України. Нині ВЕГО «МАМА-86» працює над легалізацією екосанітарних технологій, зокрема сухих туалетів, в Україні. До кінця 2009 року ще дві школи покращать умови санітарії шляхом встановлення сухих туалетів.

Починаючи з 1997 року, видано 5 звітів про діяльність кампанії українською та англійською мовами, сотні різних буклетів, листівок та брошур на водну тематику. Всі ці публікації були широко використані для інформаційно-просвітницької діяльності на місцях та представлені на національних та міжнародних заходах, присвячених проблемам води та санітарії.

Результати незалежних аналізів, води, соціальних досліджень, вивчення місцевих проблем та досвід впровадження технічних демонстраційних проектів дозволили ВЕГО «МАМА-86» провести ряд важливих обговорень на місцевому та національних рівнях: щодо існуючих проблем якості питної води в Україні (1998–1999 р.), «Базові принципи сталого водокористування в Україні» (лютий 2000 р.), «Лічильники води — важливий інструмент реформування водного сектору в Україні» (травень 2001 р.). «МАМА-86» організувала громадські консультації та слухання щодо проекту Закону про питну воду та питне водопостачання (2000–2001), Загальнодержавної програми «Питна вода України» у 2004 р. У 2003–2004 роках пройшли громадські слухання у Одесі, Севастополі, Маріуполі, Артемівську, Феодосії з обговорення проблем питної води та реформування водного сектору у цих містах.

У рамках Міжнародного водного форуму «АКВА-Україна» у 2004–2006 роках та в рамках форуму «АКВА Україна — Донецьк» у 2008 роках були організовані семінари «Вода, санітарія та гігієна — для кожного в Україні!» з обговорення проблем доступу до безпечної води та умов санітарії в Україні, проблем сільського водопостачання та санітарії. Цілі розвитку тисячоліття щодо води та санітарії для України. Для розповсюдження та розвитку екосан технологій в Україні та регіоні Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії (СЄКЦА) ВЕГО «МАМА-86» ініціювала та провела у 2005 році вперше в Україні тренінг з екосанітарії за участі експертів зі Швеції, Норвегії та Німеччини. У 2007 році організація провела українсько-фінський семінар з обміну досвідом з впровадження сухих туалетів. У 2007–2009 роках ВЕГО «МАМА-86» приймала заключний етап тренінгу EcoSanRes для представників країн Південно-Східної Європи та СЄКЦА.

Неодноразово представники ВЕГО «МАМА-86» брали участь та представляли досвід на міжнародних водних форумах: Всесвітньому водному форумі у Гаазі (2000 р.), у Кіото (2003 р.) у Мехіко (2006 р.) та у Стамбулі (2009 р.); Всесвітньому Самміті зі сталого розвитку у Йоганнесбурзі 2002, на 12 та 13 засіданнях Комісії ООН зі сталого розвитку з питань води та санітарії (2004 та 2005 рр.), у роботі Всесвітнього водного тижня у Стокгольмі (2005–2008 рр.), Міністерських конференціях «Довкілля та здоров’я» (Лондон 1999 та Будапешт 2004) «Довкілля для Європи» (Київ 2003, Белград 2007) та, у Боннській конференції з прісних вод (2001 р.).

ВЕГО «МАМА-86» є членом різних міжнародних організацій та партнерств, що працюють в сфері водних проблем: Ради із співпраці в галузі водопостачання та санітарії — WSSCC з 2002 року, Жінок Європи за спільне майбутнє — WECF з 2002 p., Жіночого водного партнерства — WfWP з 2003 р., Глобального водного Партнерства — GWP — 2007.

У 1999 році «МАМА-86» разом з молдавськими НУО стала засновницею коаліції «ЕКО-Тірас» або «Захисників ріки Дністер» з метою створення плану дій для басейну р. Дністер.

ВЕГО «МАМА-86» є також членом Української річкової мережі з 2008 року.

Головний висновок кампанії «Вода та санітарія» полягає у необхідності впровадження інтегрованого управління водними ресурсами, спрямованого на захист водних ресурсів від забруднення та виснаження, запровадження басейнового управління річок.

Вхід для користувачів